Aktif anket yok !
  Diğer Anketler
ANA SAYFA
Belediye Başkanlarımızı Tebrik Ederiz.
16.4.2019    

Ankara’da faaliyet gösteren Aydınlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneğinin Türk Sanat Müziği Korosunun Bahara Merhaba Konseri 03.05.2019 Cuma günü Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Farabi Salonunda gerçekleştirildi.  

 

Saat 19:30’da başlayan Aydınlılar Türk Sanat Müziği Korosunun Bahara Merhaba Konserine Emekli Vali Yılmaz Ergün, Emekli Müsteşar Yardımcısı Sayın Mukadder Sezgin, Derneğimizin 4. Genel Başkanı Sayın Yusuf Özdemir, Uşaklılar Derneği Başkanı Sayın Nuray Salıcı Ankara’da yaşayan Ege’li hemşerilerimiz ve Türk Sanat Müziğine gönül vermiş sanatseverlerden oluşan kalabalık bir topluluk katıldı. Konserimize Bayındırlık ve Iskan Eski Bakanı Sayın Cengiz Altınkaya, Milletvekillerimiz TBMM KIT Komisyonu Başkanı Sayın Mustafa Savaş, Sayın Metin Yavuz, Sayın Aydın Adnan Sezgin, Isparta Milletvekili Sayın Aylin Cesur, Başkent Üniversitesi Kurucu Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Haberal ve Devlet Opera Ve Balesi Genel Müdürü Sayın Murat Karahan telgraf göndererek konserimizin hayırlı olması temennisinde bulundular.  

 

Aydınlılar TSM Korosunun “Bahara Merhaba” Konserinin açılış konuşması için Dernek Başkanımız Halil Apaydın söz aldı. Sayın Apaydın yaptığı konuşmada; Türk Sanat Müziği hüzünle neşeyi, kederle coşkuyu aynı anda yaşatan, insanı coştururken bir yandan da düşünceye sürükleyen makamları barındıran en önemli kültür miraslarımızdan biri olduğunu, bu kültürel mirasımızı yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak ve sevdirmek için herkese görevler düştüğünü söyledi.  

 

Dernek Başkanı Halil Apaydın konuşmasının devamında kültürel mirasımıza sahip çıkmak için 2005 yılında hemşerimiz Sayın Özben Sezgin Erkök hanımefendinin özverisi ile Aydınlılar Türk Sanat Müziği Korosunun kurulduğunu, o günden bu güne her yıl çalışmalarını aralıksız devam ettiğini ve sezon sonunda konser verdiğini, bugünde TRT Sanatçısı Şef Suat Yıldırım yönetimindeki Türk Sanat Müziği Koromuz sanatseverlere güzel bir konser izlettireceklerini ifade etti. Sayın Apaydın bugünkü konserimizde koromuz ve solistlerimiz tarafından Türk Sanat Müziğinin sevilen eserlerini seslendireceğini, zeybek gösterimizin olacağını, ayrıca bölgemizin sevilen türkülerinin konserimizde yer alacağını söyledi.  

 

Dernek Başkanımız Halil Apaydın’ın konuşmasının ardından konserimizin birinci bölümünde TRT Sanatçısı Sayın Suat Yıldırım yönetiminde Türk Sanat Müziğinin uşşak, hüzzam, muhayyerkürdi, acemkürdi, nihavent, hicaz, nişabur makamlarının sevilen eserleri koromuz ve solistlerimiz tarafından seslendirildi. Birinci bölüm hemşerimiz Sayın Alpin Alay ve Sayın Keziban Sarıkayanın oynadığı harmandalı zeybeği ile sona erdi. Koromuzun ve solist arkadaşlarımızın söylediği eserlere dinleyicilerimizi zaman zaman eşlik etti. Okunan eserler ve zeybek gösterileri izleyicilerden büyük alkış aldı.

 

Konserimizin ikinci bölümünde sanat müziğimizin hicaz, rast, segah, tahir, nihavent makamındaki eserler seslendirildi. Ayrıca bu bölümde ege türküleri kerimoğlu zeybeği, eklemedir koca konak zeybeği, feraye zeybeği, cemilemin gezdiği dağlar meşeli türküleri ile merhum Özay Gönlümün Ninenin Mektubu okundu. Söylenen zeybek türkülerini hemşerilerimiz Sayın Alpin Alay ve Genel Sekreterimiz Sayın Menderes Payze oyunlarıyla eşlik etti. İkinci bölümde koromuzun ve solist arkadaşlarımızın söylediği eserler ve zeybek gösterileri dinleyicilerden büyük alkış aldı. Konserimiz şef Suat Yıldırım’ın kendi bestelediği 2 eserle sona erdi.  

 

Dernek Başkanımız Sayın Halil Apaydın konuşmasının sonunda; Aydınlılar Türk Sanat Müziği Korosunu yöneten TRT Sanatçısı Şef Suat Yıldırım beyefendiye, koromuzun kurucusu Sayın Özben Sezgin Erkök hanımefendi başta olmak üzere korumuzu oluşturan arkadaşlarımıza, saz üstatlarımıza sunucumuz Sayın Büşra Mahir hanımefendiye, zeybek oyunları ile bizlere gösteri sunan Sayın Alpin Alay’a konser salonunun düzenlenmesinde bizlere destek olan gençlerimize ve konserimize gelen değerli dinleyicilerimize teşekkür etti.

 

Yönetim Kurulu

 

31 Mart Yerel Yönetimler seçim sonuçları Türkiye’mize ve Aydın’ımıza hayırlı olsun. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan ve milli iradenin tezahürü olan yerel yönetimler seçim sonuçlarının Türkiye’miz ve Aydınımız için hayırlı olmasını diliyoruz. İlimiz yerel yönetim seçimlerinde seçmenimiz demokratik hakkını kullanarak sandık başına gitmiş ve ilimizde yerel yönetim seçimleri %86,4 katılım oranı ile Türkiye ortalamasının üstünde büyük bir olgunluk içinde gerçekleşmiştir. 31 Mart yerel yönetim seçimlerinde ilimize hizmet etme yarışına girmiş Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve muhtarlık için aday olan tüm adaylara gösterdikleri çaba ve çalışmalardan dolayı teşekkür ederiz.

 

İlimizde gerçekleşen yerel yönetim seçim sonuçlarına göre Sayın Özlem ÇERÇİOĞLU yeniden Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir. İlçelerimizde ise Buharkent Belediye Başkanlığına Sayın Mehmet EROL, Çine Belediye Başkanlığına Sayın Enver Salih DİNÇER, Didim Belediye Başkanlığına, Sayın Ahmet Deniz ATABAY, Kuyucak Belediye Başkanlığına Sayın Metin ERTÜRK, Sultanhisar Belediye Başkanlığına Osman YILDIRIMKAYA 31 Mart seçimlerinde yeniden Belediye Başkanı seçilmişlerdir. Diğer ilçelerimizden Efeler Belediye Başkanlığına Sayın Mehmet Fatih ATAY, Bozdoğan Belediye Başkanlığına Sayın Ufuk ALTINTAŞ, Germencik Belediye Başkanlığına Sayın Fuat ÖNDEŞ, İncirliova Belediye Başkanlığına Sayın Aytekin KAYA, Karacasu Belediye Başkanlığına Zeki İNAL, Karpuzlu Belediye Başkanlığına Sayın Hilmi DÖNMEZ, Koçarlı Belediye Başkanlığına Nedim KAPLAN, Köşk Belediye Başkanlığına Sayın Nuri GÜLER, Kuşadası Belediye Başkanlığına Sayın Ömer GÜNEL, Nazilli Belediye Başkanlığına Kürşat Engin ÖZCAN, Söke Belediye Başkanlığına Levent TUNCEL, Yenipazar Belediye Başkanlığına Mehmet Yürsan ERDEN seçilmişlerdir. Büyükşehir ve ilçe Belediye Başkanlıklarına seçilen Belediye Başkanlarımızı kutluyor, ilimiz ve ilçelerimize yapacak olduğu hizmetlerde başarılar diliyoruz.

 

İlimizin insana, doğaya ve çevreye duyarlı, daha yaşanabilir bir kent haline gelmesi, eğitim, sanat, tarım, bilim, ekonomi ve teknolojik alanda gelişmesi, insan kaynaklarının daha verimli kullanılması gurbette yaşayan Aydınlılar olarak en büyük temennimizdir. Bu temennimizin en kısa sürede gerçekleşmesi Valimiz, milletvekillerimiz, Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanlarımız başta olmak üzere kamu kurumlarının yerel yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarımız, üniversitemiz, belediye meclis üyelerimiz, muhtarlarımız, Aydında ve gurbette yaşayan Aydınlılar da büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bu kapsamda Aydınlılar Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği olarak bizler inanıyoruz ki; toplumsal uzlaşma içinde birlikte hareket edildiği takdirde Aydın’ımızın çözülemeyecek sorunu bulunmamaktadır.

 

Dernek olarak amacımız; Aydın ile Ankara hattında bir köprü vazifesini yerine getirerek hemşerilerimiz arasındaki birliktelik ve dayanışmayı daha ileriye taşımak, Aydın ve bölgemiz insanlarının yanında olmak ve sahip çıkmak, Aydın’daki kurum ve kuruluşlarımızla birlikte hareket ederek Aydın’ımızın gelişmesine ve her yönüyle tanıtımına katkı sağlamak, Ankara’da Aydın’ımızı güçlü bir şekilde temsil ederek Aydınımıza, Bölgemize ve Türkiye’mize hizmet etmektir.

 

Kadim uygarlıkların beşiği olmuş ve Türkiye Cumhuriyetinin aydınlık yüzü, yiğit efelerinin diyarı Aydınımızın ortak değerlerinin korunarak yaygınlaştırılması, kültürel mirasının korunması yeni nesillere tanıtılarak geliştirilmesi tüm Aydınlıların ortak sorumluluğudur. Aydın’ımızın bilinen ve çözülmesi gereken sorunlarının en kısa sürede çözümü, daha yaşanabilir bir şehir haline gelmesi, üretim alanlarının sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda verimli kullanılması, üretilen ürünlerin çeşitliliği ve kalitesinin artırılması, katma değeri yüksek ürünlere işlenmesi ve ihracatının arttırılması, doğa ile barışık yatırım alanlarının oluşturulması ve kalkınma odaklı projeler üretilmesi, gelişen teknolojinin takip edilmesi ve uygulanabilmesi için ilimizin tüm kurum ve kuruluşlarla ve sivil toplum örgütleri ile birlikte ve tam uyum içinde çalışılması, yenilikçi fikirler üretmesi ve uygulaması gerekmektedir.

 

Bunun yanında siyasi ve bürokratik alanda Aydınlı insanımızın ülke yönetiminde daha fazla söz sahibi olması ilimizin gelişmesi ve kalkınmasına önemli katkı sağlayacaktır. Bürokraside, siyasette, sivil toplum kuruluşlarında görev yapan Aydınlı insanımızın artması, iş dünyasında işadamlarımızın her alanda söz sahibi olması ve bu amaçla çalışılması Ankara’da faaliyet gösteren derneğimizin kuruluş gayelerinizden birisidir. Çünkü Aydın’ımızın insan potansiyeli yeterli bilgi, beceri ve donanıma sahiptir ve Aydın’ımız ve Aydın İnsanı bunu hak etmektedir.

 

İçinde bulunduğumuz bilgi çağında ülkemiz ve Aydınımızın kalkınması adına vizyoner projelerin geliştirilmesinde ideolojik ayrışmaları bir tarafa bırakarak siyasette, bürokraside, iş dünyasında ve sivil toplum kuruluşlarında yer alan hemşerilerimizin işbirliği içerisinde çalışarak Aydınımızın ve Aydınlının güçlenmesine destek vermenin bir görev olduğuna inanıyoruz.

 

Ankara’da faaliyet gösteren Aydınlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği olarak kuruluş gayemize uygun olarak Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanlarımızın Aydın’ımızın gelişmesi, kalkınması ve hak ettiği yere gelmesi için yapacak olduğu çalışmalarda her zaman yanlarında olduğumuzu bilmelerini isteriz. Bizler, her türlü fikir, proje ve etkinliği gerçekleştirmede Belediyelerimizle birlikte el ele olmak ve Aydınımızı güçlendirmek arzusundayız. Bu noktada dernek olarak bize düşen her görevi yerine getirmek için çalışacağımızın bilinmesini isteriz.

 

Bu vesile ile Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanlarımızı, Belediye Meclis Üyelerimizi ve muhtarlarımızı kutluyor, seçimlerin demokratik ortamda gerçekleşmesine katkı sağlayan kamu görevlilerine, siyasi partilerin yöneticilerine teşekkür ediyor, seçim sonuçlarının Milletimize, Türkiye’mize, Egemize ve Aydınımıza hayırlar getirmesini diliyoruz.

 

Yönetim Kurulu

Nazilli Belediyesi Bisiklet Takımını Karşıladık.
Öğrencilerimize Yönelik İftar Yemeği Düzenlendi.
Egem Platformundan Yenimahalle Belediye Başkanı Sayın Fethi Yaşar'a Hayırlı Olsun Ziyareti
Aydin İli Yöresel Ürünler ve Ot Pazarı
Geleneksel Aydınlılar Gecesi Yapıldı.


efeler.org
Web
ANKARA
ANKARA ANKARA