Aktif anket yok !
  Diğer Anketler
ANA SAYFA
Aydınlılar Türk Sanat Müziği Korosu Bahara Merhaba Konserini Sundu.
4.5.2019    

Ankara’da faaliyet gösteren Aydınlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneğinin Türk Sanat Müziği Korosunun Bahara Merhaba Konseri 03.05.2019 Cuma günü Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Farabi Salonunda gerçekleştirildi.  

 

Saat 19:30’da başlayan Aydınlılar Türk Sanat Müziği Korosunun Bahara Merhaba Konserine Emekli Vali Yılmaz Ergün, Emekli Müsteşar Yardımcısı Sayın Mukadder Sezgin, Derneğimizin 4. Genel Başkanı Sayın Yusuf Özdemir, Uşaklılar Derneği Başkanı Sayın Nuray Salıcı Ankara’da yaşayan Ege’li hemşerilerimiz ve Türk Sanat Müziğine gönül vermiş sanatseverlerden oluşan kalabalık bir topluluk katıldı. Konserimize Bayındırlık ve Iskan Eski Bakanı Sayın Cengiz Altınkaya, Milletvekillerimiz TBMM KIT Komisyonu Başkanı Sayın Mustafa Savaş, Sayın Metin Yavuz, Sayın Aydın Adnan Sezgin, Isparta Milletvekili Sayın Aylin Cesur, Başkent Üniversitesi Kurucu Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Haberal ve Devlet Opera Ve Balesi Genel Müdürü Sayın Murat Karahan telgraf göndererek konserimizin hayırlı olması temennisinde bulundular.  

 

Aydınlılar TSM Korosunun “Bahara Merhaba” Konserinin açılış konuşması için Dernek Başkanımız Halil Apaydın söz aldı. Sayın Apaydın yaptığı konuşmada; Türk Sanat Müziği hüzünle neşeyi, kederle coşkuyu aynı anda yaşatan, insanı coştururken bir yandan da düşünceye sürükleyen makamları barındıran en önemli kültür miraslarımızdan biri olduğunu, bu kültürel mirasımızı yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak ve sevdirmek için herkese görevler düştüğünü söyledi.  

 

Dernek Başkanı Halil Apaydın konuşmasının devamında kültürel mirasımıza sahip çıkmak için 2005 yılında hemşerimiz Sayın Özben Sezgin Erkök hanımefendinin özverisi ile Aydınlılar Türk Sanat Müziği Korosunun kurulduğunu, o günden bu güne her yıl çalışmalarını aralıksız devam ettiğini ve sezon sonunda konser verdiğini, bugünde TRT Sanatçısı Şef Suat Yıldırım yönetimindeki Türk Sanat Müziği Koromuz sanatseverlere güzel bir konser izlettireceklerini ifade etti. Sayın Apaydın bugünkü konserimizde koromuz ve solistlerimiz tarafından Türk Sanat Müziğinin sevilen eserlerini seslendireceğini, zeybek gösterimizin olacağını, ayrıca bölgemizin sevilen türkülerinin konserimizde yer alacağını söyledi.  

 

Dernek Başkanımız Halil Apaydın’ın konuşmasının ardından konserimizin birinci bölümünde TRT Sanatçısı Sayın Suat Yıldırım yönetiminde Türk Sanat Müziğinin uşşak, hüzzam, muhayyerkürdi, acemkürdi, nihavent, hicaz, nişabur makamlarının sevilen eserleri koromuz ve solistlerimiz tarafından seslendirildi. Birinci bölüm hemşerimiz Sayın Alpin Alay ve Sayın Keziban Sarıkaya'nın oynadığı harmandalı zeybeği ile sona erdi. Koromuzun ve solist arkadaşlarımızın söylediği eserlere dinleyicilerimizi zaman zaman eşlik etti. Okunan eserler ve zeybek gösterileri izleyicilerden büyük alkış aldı.

 

Konserimizin ikinci bölümünde sanat müziğimizin hicaz, rast, segah, tahir, nihavent makamındaki eserler seslendirildi. Ayrıca bu bölümde ege türküleri kerimoğlu zeybeği, eklemedir koca konak zeybeği, feraye zeybeği, cemilemin gezdiği dağlar meşeli türküleri ile merhum Özay Gönlümün Ninenin Mektubu okundu. Söylenen zeybek türkülerini hemşerilerimiz Sayın Alpin Alay ve Genel Sekreterimiz Sayın Menderes Payze oyunlarıyla eşlik etti. İkinci bölümde koromuzun ve solist arkadaşlarımızın söylediği eserler ve zeybek gösterileri dinleyicilerden büyük alkış aldı. Konserimiz şef Suat Yıldırım’ın kendi bestelediği 2 eserle sona erdi.  

 

Dernek Başkanımız Sayın Halil Apaydın konuşmasının sonunda; Aydınlılar Türk Sanat Müziği Korosunu yöneten TRT Sanatçısı Şef Suat Yıldırım beyefendiye, koromuzun kurucusu Sayın Özben Sezgin Erkök hanımefendi başta olmak üzere korumuzu oluşturan arkadaşlarımıza, saz üstatlarımıza sunucumuz Sayın Büşra Mahir hanımefendiye, zeybek oyunları ile bizlere gösteri sunan Sayın Alpin Alay’a konser salonunun düzenlenmesinde bizlere destek olan gençlerimize ve konserimize gelen değerli dinleyicilerimize teşekkür etti.

 

Yönetim Kurulu

Nazilli Belediyesi Bisiklet Takımını Karşıladık.
Öğrencilerimize Yönelik İftar Yemeği Düzenlendi.
Egem Platformundan Yenimahalle Belediye Başkanı Sayın Fethi Yaşar'a Hayırlı Olsun Ziyareti
Aydin İli Yöresel Ürünler ve Ot Pazarı
Geleneksel Aydınlılar Gecesi Yapıldı.


efeler.org
Web
ANKARA
ANKARA ANKARA