Aktif anket yok !
  Diğer Anketler
FAALİYETLERİMİZ
Aydınımız ve İlçelerinin Düşman İşgalinden Kurtuluş Günü Ankara'da Törnle Kutlandı.
8.9.2017    

Aydınımız ve ilçelerinin düşman işgalinden kurtuluşunun 95 inci yıl dönümünü Ankara’da Törenle Kutlandı.

 

Ankara’da faaliyet gösteren derneğimizin kuruluşunun 25 inci yılında, Aydınımız ve ilçelerinin düşman işgalinden kurtuluşunun 95 inci yıl dönümünü dolayısı ile Aydınlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği olarak 07.09.2017 Perşembe günü Anıtkabir’de Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve Kurtuluş Savaşında bölgemizde büyük kahramanlıklar göstermiş efelerimizi Anma Töreni gerçekleştirdik. Anıtkabir'deki tören ve günün akşamına düzenlenen yemeğe Milletvekilimiz Sayın Abdurrahman ÖZ, Sayın Mustafa SAVAŞ, Derneğimizin 4 üncü Genel Başkanı Sayın Yusuf ÖZDEMİR, yönetim ve denetim kurulu üyelerimizin yanı sıra çok sayıda hemşerimiz katıldı.

 

Anıtkabirde Saat 14:00 de başlayan törene Milletvekilimiz Sayın Abdurrahman ÖZ, Derneğimizin 4 üncü Genel Başkanı Sayın Yusuf ÖZDEMİR, yönetim ve denetim kurulu üyelerimizin yanı sıra çok sayıda hemşerimiz katıldı.

 

Anıtkabirde törende Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine kırmızı beyaz karanfillerden oluşan çelenk konuldu ve saygı duruşunda bulunuldu. Mozoledeki saygı duruşunun ardından Anıtkabir Özel Defterine günün anlamına binaen duygu ve düşüncelerimiz ifade edildi. Anıtkabir özel defterine yazdığımız metin aşağıdadır.

 

“Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk,

 

Milli mücadelemizin merkezi olarak seçtiğiniz başkent Ankara’da faaliyet gösteren Aydınlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği’nin kuruluşunun 25 inci yılında Aydın’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 95 inci yıl dönümünü kutlamak için Ankara'da yaşayan Aydınlılar olarak huzurundayız.

 

Vatanımızın kurtuluşu için Samsun'da yaktığınız bağımsızlık ateşi tüm ülkeyi aydınlatmış, Ankara'ya gelişinizle destansı bir mücadeleye dönüşmüştür. Önderliğinizdeki bu bağımsızlık mücadelesi, Türk Milletinin azmi, kararlılığı ve cesareti ile 9 Eylül’de işgal kuvvetlerinin İzmir’de denize dökülmesiyle emsali görülmemiş bir zafer ile sonuçlanmıştır. Bu zaferimiz, kurulan Cumhuriyetimiz ile taçlanmıştır. Bu mücadele Anadolu’nun bir Türk yurdu olduğunu tescillediği gibi emperyal güçler altında ezilen mazlum milletlere de umut ışığı olmuştur.

 

Milli mücadelemizin en yoğun şekilde gerçekleştiği Aydınımız ve Egemizde, Kuvva-i Milliye ruhunu iliklerine kadar yaşamış ve bağımsızlık mücadelesi vermiş şehit veya gazi olmuş kahraman efelerimizin bu mücadeleye verdiği destek de takdire şayandır. Bu anlamlı günde kahraman efelerimizin torunları olarak; ülkemizin bağımsızlığı için mücadele eden tüm kahramanlarımıza şükranlarımızı sunarız.

 

Ankara’da yaşayan Aydınlılar olarak, mazimizin bize verdiği dersler ve senin aklı, vicdanı ve irfanı hür nesiller yetiştirme gayret ve umudunun taşıyıcısı olarak bizlere çizmiş olduğun yolda aydınlık yarınlar için çalışacak ve amaçlarımızdan asla taviz vermeyeceğiz. Bu amaçla bizler, yerel ve kültürel değerlerimizi yaşayarak, yaşatarak ve sahip çıkarak, ülkemizi çağdaş ülkelerle yarışabilir duruma getirmek için evrensel değerler ışığında hareket ederek bu mücadeleyi veren kahramanlarımıza layık olmaya çalışıyoruz.

 

Aziz ATAMIZ; başta siz ve bu topraklar uğruna canını vermiş şehit ve gazilerimize sonsuz saygı ve şükranlarımızı sunarız. Bu ülke sizlerin sarsılmaz vatan sevgisi, ülke insanına olan inancınız ve önderliğiniz sayesinde kuruldu. Cumhuriyet'in erdemine sayenizde kavuştu. Bunun için sana minnetlerimizi sunarız.

 

Atam; kalp ve vicdanımızda sarsılmaz bir itimat ile gösterdiğin hedefe; emanetlerine sonuna kadar sahip çıkacağız. Rahat uyu, ruhun şad olsun.”

 

Saygılarımızla”

 

Anıtkabir özel defterinin imzalanmasından sonra Anıtkabir’de görevli rehberler eşliğinde Anıtkabir müzesi gezildi. Müze gezisinde Mustafa Kemal Atatürk’ün kullandığı eşyalar ve yabancı devlet adamlarının hediye ettiği madalyalar ve hediyelerin olduğu bölüm, Çanakkale Savası, Sakarya Meydan Muhaberesi ve Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muhaberesinin resmedildiği bölüm, gezildi. Müze gezisinde rehberin özellikle Çanakkale, Sakarya ve Büyük Taarruz savaşlarında anlattığı küçük anekdotlar hemşerilerimizi duygulandı. Bu anlatımlarla kurtuluş mücadelesinin çok zor şartlar altında gerçekleştirildiği, pek çok imkansızlıklara rağmen bağımsızlık mücadelesinin kazanıldığını, bu mücadelenin kadını, kızı, erkeği, çocuğu ile Anadolu insanın büyük başarısı olduğu ve bu vatan uğruna nice güneşlerin battığını bir kere daha görmüş ve yaşamış olduk.  

 

Müze gezisi sırasında kurtuluş savaşında Ege Bölgesinde mücadeleye katılan kahramanlarımızın ve ilk mecliste görev yapan Aydınlı hemşerilerimizin anlatıldığı bölümde gezildi. Ayrıca Atatürk’ün mezarı önünde Atatürk’ün mezar odası, mezar odasının özellikleri ve defin edilişi hakkında bilgi verildi. Atatürk’ün mezarı önünde Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, bölgemizde mücadeleye katılan efelerimiz, şehit ve gazilerimize dualar edildi.

 

Müze gezisi müzede bulunan Yörük Ali Efe büstünün ve Atatürk’ün okuduğu kitapların bulunduğu bölümün gezilmesi ile sona erdi. Program sonrasında Anıtkabir’deki törene katılan hemşerilerimize günün anısına Anıtkabir Komutanlığınca hazırlanan sertifikalar dağıtıldı.

 

Derneğimizin kuruluşunun 25 inci yılında, Aydınımız ve ilçelerinin düşman işgalinden kurtuluşunun 95 inci yıl dönümünü dolayısı ile Anıtkabir’de 07 Eylül 2017 Perşembe günü düzenlediğimiz törenin ardından aynı günü akşamı Ümitköy’de faaliyet gösteren hemşerimize ait Künar Restoranda Aydınımızın ve ilçelerinin kurtuluşu şerefine Akşam Yemeği gerçekleştirildi.

 

Saat 19:00’da başlayan akşam yemeğine Milletvekilimiz Sayın Mustafa Savaş, Derneğimizin 4 üncü Genel Başkanı Sayın Yusuf ÖZDEMİR, yönetim ve denetim kurulu üyelerimizin yanı sıra çok sayıda hemşerimiz katıldı.

 

Akşam yemeğinde Dernek Başkanımız Sayın Halil APAYDIN söz alarak derneğimizin kuruluşunun 25 inci yılında Aydınımızın ve ilçelerinin düşman işgalinden kurtuluşu dolayısı ile 07 Eylül’de Ankara’da yaşayan Aydınlılar olarak Aydınlılar Derneği organizasyonunda Anıtkabirde tören ve bu anlamlı günün şerefine yemek düzenlediklerini, bu toprakların kolay kazanılmadığını, bu toprakları vatan yapan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi ve bölgemiz kahramanlarını minnetle ve şükranla andıklarını söyledi. Sayın APAYDIN konuşmasının devamında bize bırakılan bu emanete sahip çıkacaklarını, ülkemizi çağdaş ülkeler düzeyine çıkarmak için hepimize görevler düştüğünü, bilimde, teknolojide, sanatta, sporda kısacası her alanda başarılı olmamız için çok çalışmak gerektiğini, bunu başarabilecek insan potansiyelimizin olduğunu da ifade etti.

 

Sayın APAYDIN bu yıl gerçekleştirecek olduğumuz etkinlikleri kuruluşumuzun 25 inci yılı dolayısı ile gerçekleştirmek istediklerini, öğrencilerimizin burs ihtiyaçlarının karşılanması için bir proje başlattıklarını ve olumlu dönüşler aldıklarını ve buradaki hemşerilerimizin buna destek olacağına inandığını, 23 Eylül 2017 de Yörük Ali'nin ölüm yıl dönümünde Yazar Dr. Personel Albay Sayın Fatih Özkurt’un katılımı ile dernekte panel ve imza günü, 19-22 Ekim 2017 tarihleri arasında kurucusu olduğumuz EGEM Platformunca Ankara'da Atatürk Kültür Merkezinde 10. Ege İlleri Tanıtım Günleri ve etkinlikleri, Ekim ayında Aydınlılar Türk Sanat Müziği Korosu ile sadece Ege Türkülerinin söylendiği Aydınlılar Türk Halk Müziği Korosunun çalışmalara başlayacağını ve Nisan ve Mayıs ayında konser vereceğini, Ekim ayında Zeybek kursumuzun başlayacağını, Mart ayında Aydınlılar Gecesi gerçekleştireceklerini, 4 Kasımda öğrencilerimizin tanışmalarını sağlamak için tanışma çayı düzenleyeceklerini ve gençlerimizin talepleri doğrultusunda kişisel gelişmelerini sağlayacak paneller düzenleyeceklerini ifade etti. Bu etkinliklere tüm hemşerilerimizin katılımı ve destek vermelerini istedi.

 

Sayın APAYDIN konuşmasının sonunda Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat ZEYBEKÇİ’nin Aydınımız ve ilçelerinin düşman işgalinden kurtuluşunun 95 inci yıl dönümünü dolayısı ile gönderdiği mesajı okudu.

 

Sayın APAYDIN’ın ardından milletvekilimiz Sayın Mustafa SAVAŞ’a söz verildi. Sayın SAVAŞ konuşmasında Aydınımız düşman işgalinden kurtuluşunun 95 inci yıl dönümünde Ankara’da derneğimizin düzenlediği bu etkinlikte hemşerilerimizle birlikte bulunmaktan mutlu olduğunu, bizlere düşen görevin çok çalışarak ülkemizi çağdaş ülkeler düzeyine çıkarmak olduğunu, birlik ve beraberlik içinde hareket edildiğinde Türk insanının her şeyi başarabileceğini, bunu da her zaman gösterdiğini söyledi. Sayın SAVAŞ sözlerine bu etkinliği gerçekleştiren yönetim kuruluna ve etkinliğe katılan hemşerilerimize teşekkür ederek son verdi.

 

Aydınımızın ve ilçelerinin düşman işgalinden kurtuluşu dolayısı ile Anıtkabirdeki törene Milletvekilimize ve bu anlamlı günün şerefine düzenlediğimiz Akşam Yemeğine katılan Milletvekilimize, 4. Genel Başkanımıza, anıtkabirdeki törene ve akşam yemeğine katılan hemşerilerimize, anıtkabirdeki tören sırasında bizlere yardımcı olan komutanlarımıza, müze gezisinde bize eşlik eden rehberimize ve akşam yeminin gerçekleştiği resteurant çalışanlarına teşekkür ederiz.

 

Yönetim Kurulu

Nazilli Belediyesi Bisiklet Takımını Karşıladık.
Öğrencilerimize Yönelik İftar Yemeği Düzenlendi.
Egem Platformundan Yenimahalle Belediye Başkanı Sayın Fethi Yaşar'a Hayırlı Olsun Ziyareti
Aydin İli Yöresel Ürünler ve Ot Pazarı
Geleneksel Aydınlılar Gecesi Yapıldı.


efeler.org
Web
ANKARA
ANKARA ANKARA