Aktif anket yok !
  Diğer Anketler
FAALİYETLERİMİZ
Yörük Ali Efe'yi Ölüm Yıl Dönümünde Dernekte Andık.
23.9.2017    

Derneğimizin kuruluşunun 25 inci yıl etkinlikleri çerçevesinde Yörük Ali Efe’nin ölümünün 66 yılında Dernek Merkezinde anma günü düzenlendi. Yörük Ali Efe’yi anma programına Bayındırlık ve İskan Eski Bakanı Sayın Cengiz ALTINKAYA, Türkiye Ortadoğu Amme İdaresi’nde Uzman olarak görev yapan Sayın Nihat AYTÜRK, derneğimizin yönetim ve denetim kurulu üyeleri, üniversite gençlerimiz ve çok sayıda hemşerimiz katıldı. Daha önceden duyurduğumuz Yörük Ali Efe isimli kitabın imza günü etkinliği yazar Dr. Personel Albay Sayın Fatih ÖZKURT mesaisinde yaşadığı yoğunluktan dolayı katılamaması nedeniyle yapılamadı.

 

Dernek merkezimizde saat 17:00 da başlayan Yörük Ali Efeyi anma günü programı Dernek Başkanımız Sayın Halil APAYDIN’ın açılış konuşması ile başladı. Sayın APAYDIN konuşmasına başlamadan önce bu anlamlı günde vatanımızın bağımsızlığa kavuşturan başta Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları, Yörük Ali Efe başta olmak üzere bölgemizde önemli kahramanlıklar göstermiş tüm efelerimiz ve kahramanlarımız ve tüm şehit ve gazilerimiz için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

 

Saygı duruşunun ardından Sayın APAYDIN yaptığı konuşmada derneğimizin kuruluşunun 25 inci yılında etkinlikler gerçekleştirdiklerini, ilk olarak Aydın’ın düşman işgalinden kurtuluş günü olan 7 eylül tarihinde Anıtkabirde tören düzenlediklerini, bugünde kurtuluş savaşımızın önemli simalarından Yörük Ali Efe’nin ölümünün 66 yılı dolayısı ile anma günü etkinliği düzenledikleri, bu toprakları vatan olması için uğraşan kahramanlarımızı anmanın hepimizin bir görevi olduğunu bugünde hemşerilerimizin katılımı ile bu etkinliği gerçekleştirdiklerini söyledi. Sayın APAYDIN konuşmasının devamında toplumları bir arada tutan önemli unsurlardan birinin kahramanlarına sahip çıkmak ve saygı duymak olduğunu, Yörük Ali Efe’ninde bölgemizde önemli şahsiyet olduğunu, kurtuluş savaşımızda genç yaşta gösterdiği mücadelenin takdire şayan olduğunu, özellikle Yörük Ali Efe’nin Malgaç Baskınının kurtuluş savaşında önemli bir dönem noktası olduğunu, toplumun moral değerlerini yükselttiğini, düzenli ordunun toparlanması için zaman kazandırdığını, bölgemizdeki bu mücadelede bulunan kahramanları anmanın da hepimiz için bir görev olduğunu söyledi.

 

Sayın APAYDIN konuşmasının devamında Yörük Ali Efe’nin hayatı ve kurtuluş savaşındaki mücadelesi, savaştan sonra yaşamını devam ettirdiği Yenipazar’daki yaşamı, İstiklal Madalyası vefatı hakkında bilgi verdi.

 

Sayın APAYDIN’ın konuşmasından sonra Yörük Ali Efe’yle ilgili hazırlanan belgesel hemşerilerimize sunuldu. Belgeselde resimler ve belgelerle Yörük Ali Efe’nin hayatı ve mücadelesi yer aldı.

 

Hemşerilerimize sunulan belgeselden sonra hemşerilerimize söz verildi. Bayındırlık ve İskan Eski Bakanı Sayın Cengiz ALTINKAYA bugünün anısına duygu ve düşüncelerini anlattı. Sayın ALTINKAYA ecdata sahip çıkmak gerektiğini, kurtuluş savaşımızda büyük yararlılıklar göstermiş Yörük Ali Efe’nin anmanın bu çerçevede önemli olduğunu, derneğimizin de bugün bu programı düzenlemesinden dolayı memnun olduğunu söyledi. Sayın ALTINKAYA konuşmasının devamında Yörük Ali Efe vefat ettiğinde 4 yaşında olduğunu, iki dayısının Yörük Ali Efe’nin kızanı olduğunu, babasından ve akrabalarından Yörük Ali Efe ile ilgili bilgiler aldığını, bu kahramanlarımızın yaşatılması gerektiğini, Aydın Denizli otoyolundaki Dalama-Yenipazar arasında yapılacak olan çıkışın adının Yörük Ali Efe çıkışı olarak isimlendirilmesini teklif ettiğini ve bu çıkışın planda otoyoldan çıkış isminin Yörük Ali Efe olarak isimlendirildiğini söyleyerek sözlerine son verdi.

 

Hemşerilerimizden söz alan Sayın Akif ERDOĞAN, TRT’de 2008 yılında yayımlanan bir programda Yörük Ali Efe müziği ile sözleri değiştirilerek söylendiğini bunu da yetkililere aktardığını en son Yörük Ali Efe’nin torunu Vali Sayın Kayhan KAVAS’a aktardığını ve bu konunun düzeltildiğini ifade etti.

 

Hemşerilerimizden söz alan Sayın Nihat AYTÜRK konuşmasında Yörük Ali Efe’nin genç yaşta gösterdiği bu mücadeleye saygı duyduğunu, genç yaşta 40 kişilik bir grubu yönetmenin önemli yetenek olduğunu ifade etti. Yörük Ali Efe’nin kardeşinin kendisinin akrabası olduğunu ondan çok şeyler dinlediğini, Yörük Ali Efe’nin mücadele zamanında akıl danıştığı iki kişi olduğunu, onlardan çok şeyler öğrendiğini ve bu görüşmeleri ekibinden gizli yürüttüğünü, bugün başarılı olmuş bir kahraman olarak tarih sahnesinde yerini aldığını söyleyerek, bu program düzenleyen dernek yönetimine teşekkür etti.

 

Derneğimizde düzenlediğimiz Yörük Ali ‘fe’yi anma etkinliği sat 18:00 de sona erdi. Anma gününe katılan Sayın Bakanımıza, hemşerilerimize ve salonun düzenlenmesinde emeği geçen gençlerimize teşekkür ederiz.

 

Not: Yörük Ali Efe anma günü etkinliğinde gerçekleştirecek olduğumuz Yazar Sayın Fatih ÖZKURT’un imza günü etkinliği, 18-22 Ekim 2017 tarihleri arasında düzenlenecek EGE İlleri 10. Tanıtım Günleri ve Etkinliklerinde yapılacaktır.

 

Yönetim Kurulu
Nazilli Belediyesi Bisiklet Takımını Karşıladık.
Öğrencilerimize Yönelik İftar Yemeği Düzenlendi.
Egem Platformundan Yenimahalle Belediye Başkanı Sayın Fethi Yaşar'a Hayırlı Olsun Ziyareti
Aydin İli Yöresel Ürünler ve Ot Pazarı
Geleneksel Aydınlılar Gecesi Yapıldı.


efeler.org
Web
ANKARA
ANKARA ANKARA