Aktif anket yok !
  Diğer Anketler
FAALİYETLERİMİZ
Aydın Havalimanını İstiyor! İmza Kampanyası
21.10.2017    

Aydın “Çıldır” havalimanı ilimiz eşrafından Mustafa ÇILDIR’ın 1956 yılında arazilerinden 500 dönümlük alanı Havalimanı'nın yapımı için devlete bağışlaması üzerine gündeme gelmiş ve yapımı 1993 yılında tamamlanmıştır.

 

Çıldır Havalimanı 2006 yılından itibaren, Askeri bir havalimanı olarak faaliyet göstermekte ve mevcut durumda küçük çapta uçak, helikopter iniş ve kalkış işlemleri ile paraşüt eğitimlerinde kullanılmakta, THY’nin Pilot Okulu’nun eğitim çalışmalarında kullanılmaktadır. Havalimanı pistinin uzunluğu 1.435 metre olup, bu haliyle yalnızca pervane tipi uçakların iniş -kalkış yapabilmesine müsaittir. Ayrıca mevcut pist uzatılarak havalimanı yolcu taşımacılığına müsait hale gelebilmektedir.

 

1.053.506 kişilik nüfusa sahip Aydın’ı her yıl ortalama yerli yabancı 5 Milyon 500 Bin turist ziyaret etmektedir İlimiz Türkiye’de turizmin başladığı ilk illerden biri olup; Kuşadası, Didim gibi yüksek turizm potansiyeline sahip sahil ilçeleri ile Antik çağın Afrodisias, Milet, Alinda, Didyma, Nysa, Priene, Magnesia gibi önde gelen kentlerinde ve pek çok doğal güzelliklere, alternatif turizm merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. Diğer yandan bir eğitim kenti olan Aydın ve ilçelerinde yaklaşık 50 bin yükseköğretim öğrencisi öğrenim görmektedir. Aydın aynı zamanda tarım ve hayvancılık, orta ölçekli sanayi üretimi, ithalat ve ihracata yönelik ticari faaliyetlerin de yoğun sürdürüldüğü bir il özelliği taşımaktadır. İlimiz sosyolojik açıdan da dışarıya hem göç veren hem de göç alan bir il olması dolayısıyla yüksek oranda seyahat hareketliliği yaşanan bir ildir.

 

İlimizin aktif olarak kullandığı havalimanı olan İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Didim İlçemize 155 km, Kuşadası ilçemize 100 km,  güneyde yer alan Karpuzlu ilçemize 173 km doğuda yer alan ilçesi Buharkent’e 194 km uzaklıktadır.  

 

İlaveten, ilimizin hayırseveri merhum Mustafa ÇILDIR 1956 yılında 500 dönümlük alanı Havalimanı'nın yapımı için devlete bağışlamış olup, Mustafa Çıldır’ın mirasçıları bağışlanma şartlarına uygun havaalanı olarak faaliyete geçirilmesini talep etmekte ve aksi takdirde mirasçıları olarak hibeden rücu yolundaki hukuki süreci başlatma niyetinde olduklarını beyan etmektedirler.

 

Aydınlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği/Ankara olarak, ilimizin bu ihtiyaçları göz önüne alınarak gurbette yaşayan üyelerimiz ve Aydın halkı adına Çıldır Havalimanının yolcu ulaşımına açılmasını talep ediyor ve bu talebimizin desteklenmesi için imza kampanyasını başlatıyoruz. Kampanya kapsamında toplanan imzalar, talep dilekçemizle birlikte Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Başbakanlık, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Cumhurbaşkanlığı makamlarına arz edilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

HALİL APAYDIN

Aydınlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

Nazilli Belediyesi Bisiklet Takımını Karşıladık.
Öğrencilerimize Yönelik İftar Yemeği Düzenlendi.
Egem Platformundan Yenimahalle Belediye Başkanı Sayın Fethi Yaşar'a Hayırlı Olsun Ziyareti
Aydin İli Yöresel Ürünler ve Ot Pazarı
Geleneksel Aydınlılar Gecesi Yapıldı.


efeler.org
Web
ANKARA
ANKARA ANKARA