Aktif anket yok !
  Diğer Anketler
FAALİYETLERİMİZ
Mart Ayı Kahvaltımız ve Milli MücadeledeTürk Kadını Konulu Konferansımız Yapıldı.
5.3.2018    

Ankara’da faaliyet gösteren Aydınlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara’da yaşayan Aydınlı hemşerilerimizi Mart ayında pazar kahvaltısı, Milli Mücadelede Türk Kadını “Çete Ayşe” konulu konferans ve  imza günü etkinliğinde hemşerilerimizi buluşturdu. 04 Mart 2018 pazar günü Gazi Üniversitesi Rektörlük Merkez Kampüsünde yer alan hemşerimize ait Künar Cafede gerçekleştirilen Mart ayı pazar kahvaltısı saat 10:30’da başladı. Kahvaltıya yönetim ve denetim kurulu üyelerimizin yanı sıra bürokrat işadamı ve gençlerimizden oluşan yaklaşık 140 kişilik hemşeri grubu katıldı.

 

Pazar kahvaltısında söz alan Dernek Başkanı Sayın Halil APAYDIN, sözlerinin başında Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Afrin’e yönelik Zeytindalı harekatında şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet ve yakınlarına ve Milletimize sabır ve başsağlığı dileklerinde bulundu. Sayın APAYDIN konuşmasının devamında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile Türk Kadınların Dünya Kadınlar gününü kutladığını, Türk Kadının saygıyı hak ettiğini, milli mücadelede büyük kahramanlıklar gösterdiğini, bugün yapılacak konferansta bu konunun işleneceği, Türk Kadının ulusal ve uluslararası alanda hak ettiği yere ulaşması temennisinde bulundu.

 

Sayın APAYDIN, konuşmasının devamında iki hafta önce üniversiteli öğrencilerimizin tanışmalarını sağlamak amacıyla Tanışma Çayı düzenlediklerini bu toplantıdan sonra Derneğimizin Gençlik Komitesinin seçildiğini ve gençlik komitemizin organize ettiğin 12 üniversite öğrencimizin 10 Mart tarihinde Kahraman Kazan’da yapılacak olan Ağaç dikme etkinliğine katılacaklarını, bu etkinlik için gençlerimize destek olduklarını söyledi.

 

Sayın APAYDIN konuşmasının devamında Aydın Gelecek Akademisi altında oluşturulan “Aydınca Söyleşiler” etkinliğinde 07 Mart 2018 Çarşamba günü Dünya Kadınlar günü dolayısı ile Aydın Milletvekilimiz Sayın Deniz DEPBOYLU’yu gençlerimizle dernekte buluşturacaklarını, hemşerilerimizden çevremizdeki gençlerimizin bu toplantıya katılmalarını sağlamalarını istedi. Aydınca Söyleşilerimizin Milletvekillerimiz, Bakanlarımız, Bürokratlarımız ve iş adamlarımızla önümüzdeki günlerde de gençlerimize yönelik olarak devam edeceği ifade etti. Sayın APAYDIN 16 Nisan 2018 Pazartesi günü Aydınlılar Türk Halk Müziği Korosunun sadece Ege türkülerinin söylendiği konser verileceğini, 03 Mayıs 2018 Perşembe günü Aydınlılar Türk Sanat Müziği Koro Konseri verileceğini bu etkinliklere de hemşerilerimizin katılım sağlamalarını söyledi.

 

Dernek Başkanımız Sayın Halil APAYDIN’ın konuşmasından sonra Milli Mücadelede Türk Kadını “Çete Ayşe” konu konferansımızın konuşmacısı ve Yörük Ali Efe kitabının yazarı Personel Albay Dr. Sayın Fatih ÖZKURT imza günü etkinliği gerçekleştirildi. Kahvaltıya katılan hemşerilerimiz yazar kitaplarını imzalatma imkanı buldu.

 

İmza günü etkinliğinden sonra Milli Mücadelede Türk Kadını “Çete Ayşe” konu konferansımızın yapılması için Konferans salonuna geçildi. Konferansımız, konuşmacısı hemşerimiz Dr. Per. Albay Sayın Fatih ÖZKURT’un anlatımıyla yaklaşık bir saat sürdü. Sayın ÖZKURT; milli mücadele sırasında, Basında Türk Kadını, Kadın Cemiyetleri, Cephede Türk Kadını, Cephe Gerisinde Türk Kadını ve milli mücadeledeki kadın kahramanlarımızın hayatlarını konularından oluşan bir sunum gerçekleştirdi. Büyük ilgi ile izlenen sunumda Sayın ÖZKURT, milli mücadele sırasında Türk Kadının her alanda bulunduğunu, vatanın savunması için çok büyük hizmetleri olduğunu, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Dünya'da hiçbir milletin kadını, milletini kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadınından daha fazla çalıştım diyemez" ifadesini dile getirerek bu yüzden Türk Kadının saygıyı hak ettiğini ifade etti.

 

Sayın ÖZKURT sunumunun devamında milli mücadelenin seyrini değiştirecek ilk direnişin Aydında gerçekleştiğini, bu direnişler nedeniyle savaşın yön değiştirdiğini bu sayede Mustafa Kemal ATATÜRK’ün zaman kazandığını ve milli mücadelede başarıya ulaşıldığını söyledi. Sayın ÖZKURT sunumunda milli mücadelenin en yoğun gerçekleştiği ilimizde bu mücadeleye katılmış kahramanları anmak, ilimizin değerlerini bilmek ve sahip çıkmak gerektiğini, herkesin ilimizdeki şehitlikleri ziyaret etmesi gerektiğini ifade etti.

 

Sayın ÖZKURT sunumunun devamında Aydın’ın işgali sırasında Baltaköylü Kadınların direnişini, kadın kahramanlarımız Çete Emir Ayşe, Çiftlikli Kübra, Gördesli Makbule, Şerife Bacı, Kara Fatma, Nezahat Onbaşı gibi kadın kahramanlarımızın milli mücadeledeki gösterdikleri çabalar ve hayat hikayelerini anlattı. Konuşmacı Sayın Fatih ÖZKURT sunumu sırasında zaman zaman hemşerilerimizin gözlerinin dolduğu gözlendi.

 

Konferansın sonunda Dernek Başkanımız Sayın Halil APAYDIN tarafından konuşmacı Sayın Fatih ÖZKURT’a plaket takdim edildi.

 

Mart ayı pazar kahvaltısı ve Milli Mücadelede Türk Kadını “Çete Ayşe” konu konferansımız saat 14:00 de hemşerilerimizin ayrılması ile sona erdi. Programımıza katılan hemşerilerimize, konferansımızın konuşmacısı Sayın Fatih ÖZKURT’a, bizlere yardımda bulunan gençlerimize ve Künar cafe personeline teşekkür ederiz.

 

Yönetim kurulu

Nazilli Belediyesi Bisiklet Takımını Karşıladık.
Öğrencilerimize Yönelik İftar Yemeği Düzenlendi.
Egem Platformundan Yenimahalle Belediye Başkanı Sayın Fethi Yaşar'a Hayırlı Olsun Ziyareti
Aydin İli Yöresel Ürünler ve Ot Pazarı
Geleneksel Aydınlılar Gecesi Yapıldı.


efeler.org
Web
ANKARA
ANKARA ANKARA