Aktif anket yok !
  Diğer Anketler
FAALİYETLERİMİZ
Aydınlılar Türk Halk Müziği Korosu EGE Türküleri Konserini Sundu.
17.4.2018    

Ankara’da faaliyet gösteren Aydınlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneğinin Türk Halk Müziği Korosunun EGE Türküleri Konseri 16.04.2018 Pazartesi günü Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim Tiyatro Salonunda gerçekleştirildi.

 

Saat 20:00’de başlayan Aydınlılar Türk Halk Müziği Korosunun EGE Türküleri Konserine Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Hüseyin DİNÇER, Yenimahalle Belediye Başkanı Sayın Fethi YAŞAR, Derneğimizin 4. Genel Başkanı Sayın Yusuf ÖZDEMİR, Yöremiz türkülerini kayıtlara geçmesini sağlayan kaynak kişi olarak gösterilen hemşerimiz Sanatçı Sayın İbrahim ÇİLENGİR, Egem Platformunu Dönem Başkanlığını temsilen İzmir Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet MORAN, Uşaklılar Dernek Başkanı Sayın Nuray SALICI, Denizliler Derneği Başkan Yardımcısı Sayın Hamit OĞUZ, Afyonkarahisar ili ve İlçeleri Danayışma Derneği Genel Sekreteri Sayın Necmettin CAN, Yenimahalle CHP İlçe Başkanı hemşerimiz Sayın Ahmet MEŞE, Karaözü Dayanışma Derneği Eski Başkanı Sayın Vedat TATAR,  Halk Müziği ve Oyunları Araştırma Merkezi (HAMOY) Başkan Yardımcısı Sayın Zeki ÖZGÖR, Ankara’da yaşayan EGE’li hemşerilerimiz ve türküleri seven türkü dostlarından oluşan kalabalık bir topluluk katıldı.

 

Aydınlılar THM Korosunun EGE Konserine Eski Bakanımız Sayın Cengiz ALTINKAYA, Sayın Atilla KOÇ, MHP Genel Başkan Yardımcısı Aydın Milletvekili Sayın Deniz DEPBOYLU, CHP Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Sayın Tuncay Özkan, Aydın Milletvekilleri Sayın Mehmet ERDEM, Sayın Abdurrahman ÖZ, Sayın Mustafa SAVAŞ, Sayın Prof. Dr. Metin Lütfi BAYDAR, İzmir Milletvekili Sayın Kerem Ali Sürekli, Manisa Milletvekili Sayın Recai Berber ve Aydın İl Kültür müdür Sayın Murat YILMAZ telgraf ve çiçek göndererek konserimizin hayırlı olması temennisinde bulundular.

 

Aydınlılar THM Korosunun EGE Türküleri Konseri başlamadan önce, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve şehitlerimiz için saygı duruşu yapıldı ve ardından İstiklal Marşı okundu. İstiklal Marşımızın ardından selamları konuşmaları yapmak üzere Dernek Başkanımız Sayın Halil APAYDIN söz aldı. Sayın APAYDIN yaptığı konuşmada Aydınlılar Derneği olarak Aydınımız ve Bölgemizin Türkülerini söylemek, dinlemek, tanıtmak ve türkülerimizi gelecek nesillere aktarmak için sadece Ege Türkülerinin söyleyeceği Aydınlılar Türk Halk Müziği Korosunu kurduklarını, Halk Müziği Koromuzun yaklaşık 5 aydır şefimiz Sayın Mehmet GÜRBÜZ yönetiminde çalıştığını hemşerilerimizin desteği ve katılımı ile ilk konserini bugün verdiğini söyledi. Sayın APAYDIN konuşmasının devamında koromuzda EGE’li hemşerilerimizin yanısıra EGE Türkülerini gönül veren farklı illerden Türkü dostlarının da bulunduğunu bugünkü konserimizde EGE türkülerimizi dinleyeceğimi, zeybek oyunlarımızı oynayacağımızı ve ninenin mektubunu misafirlerimizle paylaşıp Ege’ye dair her şeyi ile bir nebze olsun yaşamaya çalışacağımızı söyledi.

 

Dernek Başkanı Sayın APAYDIN’ın konuşmasının devamında türkülerin hayatın kendisi olduğunu türkülerde neşeyi, sevinci, sevgiyi, kavuşmayı bulduğumuz gibi, acıyı, kederi, sitemi, üzüntüyü ve ağıtları da bulduğumuzu ifade etti. Sayın APAYDIN konuşmasının devamında türkülerle eğlendiğimizi, türkülerle coştuğumuzu, sevindiğimizi, ağladığımızı, dertlendiğimizi, türkülerin vazgeçilmezimiz olduğunu söyledi.

 

Dernek Başkanımız Sayın APAYDIN konuşmasının devamında koro çalışmalarına büyük özveri ile katılan koro ekibimize, titizlikle çalışmalarını sürdüren Şefimiz Sayın Mehmet GÜRBÜZ beye ve saz arkadaşlarına ve konserimizin sunucusu değerli abim Sayın Ahmet ÖZEN beye teşekkür etti. Ayrıca Sayın APAYDIN konuşmasının sonunda konser için salonu tahsis eden Yenimahalle Belediye Başkanı Sayın Fethi YAŞAR’a, Yenimahalle CHP İlçe Başkanı hemşerimiz Sayın Ahmet MEŞE’ye konserin sizlere sunulmasında derneğimize destek veren Bakanımız Sayın Cengiz ALTINKAYA’ya, Elsa Ortopedi ve Sağlık Malzemeleri Limited Şirketi sahibi Sayın Hüseyin YARANERİ’ne ve Danano Tikveşli firmasına katılımlarıyla Müsteşarımız Sayın Hüseyin DİNCER’e, Derneğimizin 4. Genel Başkanı Sayın Yusuf ÖZDEMİR’e EGEM Platformunu oluşturan Dernek Başkanlarımıza, türkülere gönül veren tüm hemşerilerimize teşekkür etti.

 

Dernek Başkanımız Sayın Halil APAYDIN’IN konuşmasından sonra Yenimahalle Belediye Başkanı Sayın Fethi YAŞAR söz alarak, EGE’li hemşerilerimizle Aydınlılar THM Konserinde sizlerle burada arada bulunmaktan mutlu olduğunu, Belediye olarak bu çalışmalara destek verdiklerini, ayrım gözetmeden herkesi yardımcı olmaya çalıştıklarını, EGE’nin ayrı bir yeri olduğunu, hemşerilerimizin bu etkinliği düzenlemesinden ve hemşerilerimizin katılımından dolayı katılımcılara ve Aydınlılar Derneği Başkan ve Yönetim Kuruluna teşekkür etti. Sayın Fethi YAŞAR’ın konuşmasından sonra Dernek Başkanı Sayın Halil APAYDIN tarafından Belediye Başkanı Sayın Fethi YAŞAR’a verdiği desteklerden dolayı plaket verildi.

 

Konuşmaların ardından sunucumuz hemşerimiz Ahmet ÖZEN’in anlatımlarıyla konserimiz başladı. Konserimizde Özay GÖNLÜM, Muzaffer SARISÖZEN, Nida TÜFEKÇİ, Talip ÖZKAN gibi bölgemizin önemli derleme sanatçılarımızın derlediği Ege Bölgesini oluşturan Afyonkarahisar, Aydın, Denizli, İzmir, Manisa, Kütahya, Muğla ve Uşak illerimizin türküleri Şefimiz Sayın Mehmet GÜRBÜZ yönetiminde koromuz ve solistlerimiz tarafından okundu. Koromuzun ve solistlerimizin seslendirdiği türküler davetlilerimizi tarafından eşlik edildi ve büyük ilgi gördü. Koromuzun seslendiğini Pazardan Aldım Halı türküsünün kaynak kişisi Sayın İbrahim ÇİLENGİR’e Aydın yöre türkülerine yapmış olduğu hizmetlerden dolayı plaket takdim edildi. Ayrıca koromuzun söylediği Eklemedir Koca Konak ve Sarı Zeybek ile saz ekibimiz tarafından çalınan Çakal Çökerten Zeybeği hemşerimiz Sayın Alpin ALAY tarafından Bozdoğan Zeybeği ise koro üyesi hemşerimiz Sayın Derya APAYDIN tarafından oynanan zeybek oyunlarıyla izleyicilerin beğenisine sunuldu. Ayrıca hemşerimiz Sayın Ali GÜL tarafından Özay GÖNLÜM’ün tarafından yazılan Ninenin Mektubu dinleyicilerimiz tarafından ilgiyle izlendi. Sunucumuz hemşerimiz Sayın Ahmet ÖZEN’in konser sunumu sırasında yöremiz şivesiyle yaptığı konuşmalar ve yöremize özgü fıkraları izleyicilerimiz tarafından büyük alkış aldı.

 

Konserimizin sonunda konserimize vermiş oldukları desteklerden dolayı şefimiz Sayın Mehmet GÜRBÜZ’e, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin DİNÇER tarafından, Elsa Ortopedi ve Sağlık Hizmetleri Lmt. Şti. sahibi Sayın Hüseyin YARANERİ’ne, Derneğimizin 4. Genel Başkanı Sayın Yusuf ÖZDEMİR tarafından, Yenimahalle CHP İlçe Başkanı hemşerimiz Sayın Ahmet MEŞE’ye Halk Bankası Şube Müdürü hemşerimiz Sayın Hakan SAYDAM tarafından sunucumuz Sayın Ahmet ÖZEN’e koromuz adına koro üyesi hemşerimiz Sayın Şükran YILMAZ tarafından derneğimiz adına plaket verildi.

 

Aydınlılar Türk Halk Müziği Korosunun EGE Türküleri Konseri saat 22:30’da sona erdi. Konserimizin verilmesinde emeği geçen şefimize, koro üyelerimize, saz ekibimize, sunucumuza, konserimize destek veren Belediye Başkanımıza, Bakanımıza, İlçe Başkanımıza, hemşerimize, bizleri yalnız bırakmayan Müsteşarımıza, Dernek Başkanlarına, hemşerilerimize konserin düzenlenmesinde bizlere destek olan gençlerimize teşekkür ederiz.

 

Yönetim Kurulu

Nazilli Belediyesi Bisiklet Takımını Karşıladık.
Öğrencilerimize Yönelik İftar Yemeği Düzenlendi.
Egem Platformundan Yenimahalle Belediye Başkanı Sayın Fethi Yaşar'a Hayırlı Olsun Ziyareti
Aydin İli Yöresel Ürünler ve Ot Pazarı
Geleneksel Aydınlılar Gecesi Yapıldı.


efeler.org
Web
ANKARA
ANKARA ANKARA