Aktif anket yok !
  Diğer Anketler
FAALİYETLERİMİZ
Olimpiyatlar Komiteleri ve Spor Hukuku Üzreine Aydınlanıyorum Semineri Yapıldı.
27.4.2018    

Ankara’da faaliyet gösteren Aydınlılar eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği bünyesinde hemşerilerimizin bilgi, beceri ve donanımlarını geliştirmek amacıyla oluşturduğumuz “Aydın Gelecek Akademisi” eğitim programı altında Derneğimizin Gençlik Komitesi, akran eğitimi olarak ta tanımlayabileceğimiz gençlerin kendi aralarında bilgilerini paylaşmalarını sağlamak amacıyla “Aydınlanıyorum” başlığı ile bir dizi seminer planladı. Üniversiteli gençlerin ilgi duydukları ve araştırıp hazırladıkları bir konuyu arkadaşlarına aktararak bilgi paylaşımının yapıldığı “Aydınlanıyorum”’un ilk konusu “Olimpiyat Komiteleri ve Spor Hukuku” oldu. Olimpiyat Komiteleri ve Spor Hukuku konulu sunum derneğimizin gençlik komitesi üyesi ve Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3. Sınıf öğrencisi Sayın Sinem ÇELTEKLİOĞLU tarafından 24.04.2018 Salı günü yapıldı. Saat 19:00’da dernek binasında gerçekleştirilen “Aydınlanıyorum” etkinliğimize derneğimizin gençlik komitesinin organize ettiği öğrencilerimizin yanısıra spor hukuku üzerine çalışmaları olan avukat hemşerilerimiz ve yönetim kurulu üyelerimiz katıldı.

 

Dernek Başkanımız Sayın Halil APAYDIN “Aydınlanıyorum” etkinliğimizin açılış konuşmasında; bu etkinlikle amaçlarının, gençlerimizin akranları ile bilgi paylaşımında bulunmalarını sağlayarak kendilerini geliştirmek ve toplum karşısında konuşma kabiliyetinin artırmak, bir konu hakkında araştırma yaparak konuyu detaylı bir şekilde incelemelerini sağlamak, farklı konularda gençlerimizin bilgi sahibi olmalarını sağlamak olduğunu ifade etti. Sayın APAYDIN konuşmasının devamında bu etkinliklerin gençlerimizi geleceğe daha iyi hazırlanacağını, eksikliklerini görebilmelerini fırsat olacağını, böylece kendilerini geliştirebileceklerini, bu etkinliklerin önümüzdeki günlerde de farklı konularda devam edeceğini, bu etkinliklerde gençlerimizin konuşmacı olacağını söyledi. Sayın APAYDIN konuşmasının sonunda bu düşünceyi ortaya atan derneğimizin gençlik komitesi üyelerine, sunumu hazırlayan Sayın Sinem ÇELTEKLİOĞLU’na, sunumu dinlemeye gelen gençlerimize ve konuyla ilgili olan hemşerilerimize teşekkür etti.

 

Dernek Başkanımız Sayın Halil APAYDIN, konuşmasından sonra sunumunu yapmak üzere Sayın Sinem ÇELTEKLİOĞLU’na söz verdi. Sayın ÇELTEKLİOĞLU sunumunda; milli olimpiyat komiteleri ve kurumsal yapısını anlatırken olimpizim ne olduğunu, sporun 1948 yılında İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde her insan için zorunlu bir hak olarak tanındığını, Uluslararası Olimpiyat Komitesinin (IOC) 1894 yılında kurulduğunu, IOC’ye üyelik Şartları, üye seçimleri, IOC’nin organları, idari yapılanması ve gelirleri hakkında bilgi verdi. Sayın ÇELTEKLİOĞLU sunumunun devamında olimpik hareket tarafından oluşturulmuş olan sporcuların karşılaştığı sorunların yasal yollardan çözülmesi amacıyla kurulan Sporda Tahkim Kurulu (CAS), Uluslararası Fair-Play Komitesi, Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA), Dünya Olimpistler Birliği, Milli Olimpik Komiteleri, Kıta Bazında Olimpik Komiteleri, Milli Olimpik Komitelerinin amaçları hakkında bilgi verdi.

 

Sayın ÇELTEKLİOĞLU sunumunun devamında ülkemizde modern spor öğretimine 1860 yılların başında Mektebi Sultani’de (Galatasaray Lisesi) başlandığını daha sonra liselerde, ortaokullarda ve tıp okullarında jimnastik ve eskrim gibi derslerin zorunlu hale geldiğini, 2. Meşrutiyetin ilanı ile cemiyet kurmanın serbestleştiğini Selim Sırrı TARCAN tarafından Osmanlı Milli Olimpiyat Cemiyetinin kurulduğunu, 1908 yılında Aleko Mollous’un ülkemiz adına olimpiyatlara katıldığını, 1911 yılında Osmanlı Devletinin IOC üyeliğine resmen kabul edildiğini, 1919 yılında savaşa sebep oldukları gerekmesiyle Osmanlı Devleti, Almanya, Avusturya Macaristan, Bulgaristan IOC’den ihraç edildiğini, 1921 yılında Türkiye’yi yeniden IOC’ye davet edildiğini, 1924 yılında Paris Olimpiyatlarında Türk sporcuların yarıştığını anlattı.

 

Sayın ÇELTEKLİOĞLU sunumunun devamında Türkiye’nin ilk madalyayı ne zaman aldığını, Türkiye’nin en çok madalyayı ne zaman aldığını, olimpiyat düzenlendiği tarihlerde Türkiye’nin madalya durumu, 2020 Tokyo Olimpiyatlarındaki yeniliklerin ne olduğunu, kış olimpiyatları hakkında bilgilendirmeler bulundu. Sayın ÇELTEKLİOĞLU sunumun sonunda katılımcılara teşekkür etti.

 

Sayın ÇELTEKLİOĞLU sunumundan sonra çeşitli federasyonlara Hukuk Müşavirliği görevlerinde bulunmuş, milli atletimiz Sayın Süreyya AYHAN’ın da CAS’a açtığı davada avukatı olan hemşerimiz Sayın Osman BULDAN söz alarak sunumundan dolayı Sayın ÇELTEKLİOĞLU’na tebrik etti ve spor hukuku alanının Türkiye’de gelişmeye açık olduğunu söyleyerek bu konuda kendisini geliştirmesi tavsiyesinde bulundu. Sayın BULDAN konuşmasının devamında kendisinin hukuk müşavirliklerinde görev yaptığını, sporcuların doping olayları ile ilgilendiğini, Süreyya AYHAN’ın doping olayı ile ilgili ilk defa bir sporcunun CAS başvurduğunu, Atletizm Federasyonu ve CAS’taki savunmaları iyi şekilde yaptıklarını, ancak daha sonra mevzuatlarda değişiklik yaptıklarını ve CAS’ın aslında diğer sporculara örnek olmaması için Süreyya AYHAN’a ömür boyu men cezası verdiklerini söyledi. Süreyya AYHAN’nın CAS’taki davasında CAS’ta görevli iki kişinin daha sonra rüşvet olayından dolayı CAS’tan uzaklaştırıldığını ifade ederek mahkemenin aslında doğru karar vermediği vurgusunu yaptı. Sayın BULDAN etkinlikten dolayı dernek yönetimine teşekkür etti.

 

Derneğimiz bünyesinde oluşturduğumuz “Aydın Gelecek Akademisi” eğitim programı altında “Aydınlanıyorum” başlığı ile düzenlediğimiz seminer soru cevapların ardından saat 21:00’de sona erdi. Sunumundan dolayı Sayın Sinem ÇELTEKLİOĞLU’na, gençlik komitesinde görev yapan gençlerimize, sunum için bizlere destek olan avukat hemşerilerimize teşekkür ederiz.

 

Yönetim Kurulu

Nazilli Belediyesi Bisiklet Takımını Karşıladık.
Öğrencilerimize Yönelik İftar Yemeği Düzenlendi.
Egem Platformundan Yenimahalle Belediye Başkanı Sayın Fethi Yaşar'a Hayırlı Olsun Ziyareti
Aydin İli Yöresel Ürünler ve Ot Pazarı
Geleneksel Aydınlılar Gecesi Yapıldı.


efeler.org
Web
ANKARA
ANKARA ANKARA