Aktif anket yok !
  Diğer Anketler
FAALİYETLERİMİZ
Yörük Ali Efe Anma Programı Yapıldı.
23.9.2018    

Ankara’da faaliyet gösteren Aydınlılar Derneği Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği olarak, Kurtuluş Savaşımızın önemli kahramanlarından Yörük Ali Efe; vefatının 67 nci yılında dernek binasında yapılan konferansla anıldı. Yörük Ali Efe Anma Programına Bayındırlık ve İskan Eski Bakanı Sayın Cengiz ALTINKAYA, Derneğimizin 4. Genel Başkanı Sayın Yusuf ÖZDEMİR, Anıtkabir Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, yönetim kurulu üyelerimizin yanısıra yaklaşık 80 kişilik bir hemşeri grubu katıldı. Vefatının 67 yıl dönümünde Yörük Ali Efe Anma Programına Milletvekillerimiz KİT Komisyonu Başkanı Sayın Mustafa SAVAŞ ve Aydın Adnan SEZGİN telgraf göndererek anma programı ile ilgili düşüncelerini ifade ettiler.

 

Dernek binasında gerçekleştirilen Yörük Ali Efe’yi Anma Programı saat 14:00 de Saygı Duruşu ardından İstiklal Marşı ile başladı. İstiklal Marşından sonra Dernek Başkanımız Halil APAYDIN yapmış olduğu açılış konuşmasında milli mücadelede bölgemizin ve ülkemizin önemli kahramanlarından Yörük Ali Efe’yi vefatının 67 nci yılında anmak, milli kahramanlarımızı saygımızı göstermek, onun kurtuluş savaşında yapmış olduğu mücadeleyi zihnimizde canlı tutarak gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevi olduğunu düşündüğünü ifade etti. Dernek Başkanımız Sayın Halil APAYDIN konuşmasının devamında milletleri bir arada tutan önemli unsurlardan birisinin ülkenin kahramanları olduğunu, Yörük Ali Efe’de bu kahramanlarımızdan birisi olduğunu, bu ve benzeri anma günü etkinliklerimizle kahramanlarımıza olan vefa borcumuzu bir nebze olsun ödemeye çalıştıklarını, aksi takdirde ülkemizin birlik ve beraberliğinin zarar göreceğini inandığını söyledi.  Sayın APAYDIN, Yörük Ali Efe Anma programı ile başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere onun silah arkadaşlarına, ülkemizin kurtuluşu ve bekası için canlarını hiçe saymış tüm şehitlerimize ebediyete intikal etmiş gazilerimize Allah’tan rahmet, sağ olan gazilerimize de sağlıklı bir ömür dilediklerini ifade etti.  

 

Yörük Ali Efe anma programının sonunda Dernek Başkanımız Sayın Halil APAYDIN önümüzdeki günlerde gerçekleştirmeyi planladıkları dernek faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi. Sayın APAYDIN dernek bünyesinde geçen yıl kurdukları Şef Mehmet GÜRBÜZ yönetimindeki Aydınlılar Türk Halk Müziği korosunun 28 Eylül 2018 Cuma günü çalışmalarına başlayacağını, yine TRT sanatçılarından Şef Suat YILDIRIM yönetimindeki Aydınlıklar Türk Sanat Müziği Korosunun 4 Ekim 2018 Perşembe günü çalışmalarını başlayacağını,  hemşerilerimizin katılımı ile her ayın ilk Pazar günü düzenlediğimiz Pazar Kahvaltısını 30 Eylül 2018 Pazar günü gerçekleştireceklerini, yine her yıl düzenlediğimiz Zeybek Kursumuzu 13 Ekim 2018 Cumartesi günü saat 16:00-18:30 başlatacaklarını, bu etkinliklere hemşerilerimizin katılım sağlamaları isteğinde bulunarak, katılımlarından dolayı hemşerilerimize, konferansımızı sunan hemşerimiz Sayın Dr.Per.Alb Fatih ÖZKURT’a ve salonun hazırlanmasında emeği geçen yönetim kurulu arkadaşlarıma ikramları hazırlayan hemşerilerimize teşekkür etti.

 

Dernek Başkanımız Sayın Halil APAYDIN’ın açılış konuşmasından sonra konferansı sunmak üzere hemşerimiz Sayın Dr.Per.Alb.Fatih ÖZKURT söz aldı. Sayın ÖZKURT Yörük Ali Efe’yi Anma Programındaki sunumunda; Yörük Ali Efe’nin doğumunu, milli mücadeleye nasıl katıldığını, Malgaç baskınını, milli mücadeledeki kahramanlıklarını, kurtuluş savaşından sonraki sivil yaşamını, Yenipazar’a yerleşim kararını, çocukların eğitimi için yapmaya çalıştıklarını, Yörük Ali Efe adına yazılan türkülerini, Yörük Ali Efe’nin çeşitli kurum ve kuruluşlarla yaptığı ve ilk defa gösterilen yazışmalarını anlattı. Sayın ÖZKURT sunumunu Yörük Ali Efe’nin daha az bilinen sivil yaşamı üzerinde anlatmaya çalıştığını, EFE’nin sivil yaşamında yapmış olduğu yazışma belgelerini, bu belgeleri Yörük Ali Efenin ailesi ile yapılan görüşmelerden ve Aydın İl Kültür Müdürlüğü müzesinden temin ettiğini, ilk defa belgeleri burada gösterdiğini ifade etti. Sayın ÖZKURT sunumunu anma programına katılan katılımcılara ve böyle bir programı düzenledikleri için dernek yönetimine teşekkür etti.

 

Sayın Özkurt’un konuşmasından sonra Protokol ve Davranış konularında çeşitli kuruluşlarda eğitimler veren hemşerimiz Uzman Sayın Nihat AYTÜRK söz aldı. Sayın AYTÜRK, Yörük Ali Efe ile akraba olduğunu, onun Kavaklı köyündeki hayatı, milli mücadeleye katılışı ve Yenipazar’a yerleşmesini ile ilgili bilgileri anlattı.

 

Sayın Nihat AYTÜRK’ün konuşmasından sonra Bayındırlık ve İskan Eski Bakanı Sayın Cengiz ALTINKAYA söz aldı. Sayın ALTINKAYA konuşmasında böyle bir etkinliği katılmaktan ve sunumu dinlemekten dolayı mutlu olduğunu, bu anma etkinlikleri ile milli mücadelenin nasıl gerçekleştiğini, Cumhuriyetimizi kuran Kuvva-ı Milliye ruhunun nasıl oluştuğunu daha iyi anlamaya çalıştıklarını bu nedenle anma programını düzenleyen dernek başkanı ve yönetimine ve sunumu gerçekleştiren Fatih Özkurt’a teşekkür etti.

 

Konuşmaların ardından hemşerilerimize muharrem ayı dolayısı ile aşure ve çeşitli ikramlar sunuldu. Yörük Ali Efe anma programımıza katılan hemşerilerimize, konferansı sunam hemşerimiz Sayın Fatih ÖZKURT’a teşekkür ederiz.  

 

Yönetim Kurulu

Nazilli Belediyesi Bisiklet Takımını Karşıladık.
Öğrencilerimize Yönelik İftar Yemeği Düzenlendi.
Egem Platformundan Yenimahalle Belediye Başkanı Sayın Fethi Yaşar'a Hayırlı Olsun Ziyareti
Aydin İli Yöresel Ürünler ve Ot Pazarı
Geleneksel Aydınlılar Gecesi Yapıldı.


efeler.org
Web
ANKARA
ANKARA ANKARA